{{ctrl.notification}}

تور

خرید تور یکی از بهترین شیوه های سفر می باشد . مهم ترین مزیت تور ، رهایی از دغدغه های فراهم کردن مقدمات می باشد. با توجه به اینکه خواسته و سلیقه افراد در نحوه و هدف سفر با هم متفاوت می باشد، در نتیجه دفاتر و آژانس های مسافرتی انواع مختلفی از تورها را ارائه می دهند که هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند. در ادامه نگاهی جامع به هر آنچه که باید درباره انواع توربدانید خواهیم داشت. انواع توری که در ادامه به شما معرفی می شود ، این قابلیت رو دارند که باهم ترکیب شوند. به این معنی که یک تور می تواند داخلی ، هوایی و گروهی باشد و انواع دیگر ، که همه ی این ترکیب ها به طور مستقیم به روحیه شما و قیمت تورها و مدت زمان آنها بستگی دارد.در ادامه شما را راهنمایی می کنیم تا نوع تور متناسب با خود را انتخاب کنید.

 •  
 • تور چیست؟
 •  
 • انواع تور ​​​​​​​​​​​​​​
 •  
 • تور انفرادی و گروهی ​​​​​​​
 •  
 • تور هوایی ، زمینی و دریایی
 •  
 • تور داخلی و خارجی
 •  
 • تور ماجراجویانه و تور برنامه ریزی شده ​​​​​​​
 •  
 • تور تک مقصده و تور ترکیبی
 •  
 • عوامل موثر بر هزینه تور
 •  
 • پرطرفدارترین تورهای داخلی
 •  
 • پرطرفدارترین تورهای خارجی

​​​​​​​تور چیست؟

تور به شیوه ای از سفر گفته میشود که مدیریت زمان، هزینه ها و فراهم شدن تمام مقدمات سفر به فردی آشنا با مقصد مورد نظر سپرده می شود. به فردی که تور را مدیریت می کند اصطلاحا راهنمای تور یا لیدر گفته میشود و وظایف مختلفی را با توجه به نوع سفر بر عهده دارد. 

اینکه یک در یک تور چقدر به شما خوش می گذرد ، بستگی به روحیه شما و نوع آن تور دارد. بعضی از افراد در یک جمع با برقراری ارتباط بیشتر لذت می برند و سفر را برایشان دلنشین تر می کناینکه یک در یک تور چقدر به شما خوش می گذرد ، بستگی به روحیه شما و نوع آن تور دارد. بعضی از افراد در یک جمع با برقراری ارتباط بیشتر لذت می برند و سفر را برایشان دلنشین تر می کند. برعکس بعضی ها دوست دارند تجربه های مختلف را به تنهایی تجربه کنند و آزادی عمل را دوست دارند. برعکس بعضی ها دوست دارند تجربه های مختلف را به تنهایی تجربه کنند و آزادی عمل را دوست دارند

بعضی از افراد دوست دارند با فرهنگ غنی ایران بیشتر آشنایی پیدا کنند و همه جای ایران را ببینند و در مقابل افرادی هستند که آشنایی با فرهنگ کشورهای مختلف برایشان جذابیت بیشتری دارد. بعضی از افراد مناظر و زیبایی های در طول سفر را دوست دارند و معتقد هستند که سفر همان طی کردن این مسیر هاست و در عوض بعضی از افراد دوست دارند هرچه سریع تر به مقصد برسند و زمانشان را در گشت و گذار در مقصد صرف کنند

در ادامه شما را با انواع تور آشنا می کنیم تا بتوانید تورهای بهتری را برای خود انتخاب کنید تا به شما و به خانواده شما هرچه بیشتر خوش بگذرد.

انواع تور

تورهایی که توسط آژانس های مسافرتی ارائه می گردند بر اساس فاکتورهای مختلف به چندین نوع تقسیم بندی میشوند.

به طور خلاصه انواع تور عبارت اند از:

 

 • تور انفرادی و گروهی
 • تور هوایی و زمینی
 • تور داخلی و خارجی
 • تور ماجراجویانه و تور برنامه ریزی شده
 • تور تک مقصده و تور ترکیبی

این انواع تور با توجه به شرایط و روحیه شما قابلیت ترکیب با یکدیگر را دارند. برای مثال برای پایین آمدن هزینه یک تور خارجی ، شما آن تور خارجی را به صورت تک مقصده ، گروهی و زمینی انتخاب می کنید. یا اگر به دنبال یک تور لاکچری هستید، می توانید یک تور ترکیبی خارجی انفرادی به صورت هوایی و در یک هتل پنج ستاره را انتخاب کنید

تور انفرادی و گروهی

یکی از تصورات اشتباه که اغلب افراد درباره سفر با تور دارند، این است که آن را همیشه با سفرهای گروهی معادل می دانند. واقعیت این است که تور می تواند به معنای سفر انفرادی باشد و در برخی از مواقع نیز گروهی ارائه می گردد. انفرادی یا گروهی بودن این شیوه سفر در مرحله اول به نوع خدمات ارائه شده توسط آژانس ها بستگی دارد و در مرحله بعد با خواسته مسافر در ارتباط می باشد.

تورهای انفرادی

در تورهای انفرادی یا مستقل (independent tour) با توجه اینکه سفر هوایی باشد یا زمینی، خدماتی از قبیل بلیط هواپیما یا قطار و اتوبوس و واچر هتل ارائه می گردد. علاوه بر موارد ذکر شده، ممکن است خدمات جانبی از قبیل لیدر و راهنما، گشت شهری، ترانسفر فرودگاه و هتل و بیمه مسافرتی نیز ارائه گردد. در این شیوه سفر افراد غریبه با شما همسفر نخواهند بود و برای مدیریت و برنامه ریزی سفر کاملا مستقل عمل خواهید کرد.

تورهای گروهی

تور گروهی ( group tour ) نوع دیگری از تورهای داخلی و خارجی می باشد که مزایای خاص خودش را دارد. در این شیوه سفر علاوه بر شما، چند نفر دیگر همسفرتان می باشند و در بسیاری از مواقع همراهتان هستند. تورهای گروهی اغلب لیدر همراه گروه می باشد و مکان های دیدنی و مراکز خرید و بازارها را معرفی می کند و راهنمای خوبی برای داشتن سفر بهتر خواهد بود.

تورهای گروهی عمدتا نسبت به سایر تورها در مقابل بودجه ای که میپردازید مقرون به صرفه تر خواهد بود. زیرا در این نوع سفر، شما به اتفاق گروه دیگری از افراد با علایق مشابه در سفر به مقصدی مشابه هستید و قرار است جاذبه های مشابهی بازدید کنید. شاید در این نوع سفر، هر فرد در هتل های متفاوتی بر اساس میزان بودجه خود اقامت داشته باشد اما کل افراد گروه نهایتا برای بازدید یک مقصد با یکدیگر در این سفر همراه می شوند. یک نفر لیدر معمولا در این نوع سفر ها شمارا از مبدا سفر همراهی می کند.

دیگر لازم نیست شما برای بازدید از یک مکان، کلی هزینه تاکسی کنید، با سایر همسفران خود، با یک ماشین بزرگتر (ون، مینی بوس، اتوبوس) به اتفاق لیدر، مقاصد مورد نظر را بازدید میکنید و کمترین هزینه را برای بازدید می پردازید و حتی هر جاذبه را با راهنمایی کامل لیدر خود بازدید می کنید. این نوع سفر در قسمت غذا و نوشیدنی هم به شما کمک می کند چرا که شما با کمک لیدر خود، بهترین رستوران ها با مناسب ترین قیمت ها تجربه خواهید کرد

تور هوایی ، زمینی و دریایی

در تقسیم بندی بعدی می توان بر اساس وسیله نقلیه که مسافت مبدا تا مقصد را طی می کنید، تور را به سه گروه هوایی ، زمینی و دریایی تقسیم کرد. در تور هوایی همان طور که از نامش مشخص است، علاوه بر واچر هتل ، بلیط هواپیما در اختیارتان قرار میگیرد. طی کردن مسیر در کمترین زمان و داشتن زمان کافی برای بازدید از جاذبه های گردشگری و دست یافتن به اهداف سفر از مهم ترین ویژگی های تور هوایی می باشد.

علیرغم مزایای بسیار زیاد سفرهای هوایی ، افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف سفرهای زمینی را ترجیح می دهند. تورهای زمینی که می توانند با قطار یا اتوبوس انجام شوند، از نظر قیمت ارزان تر از تور هوایی می باشند.در ضمن بعضی از افراد از مشاهده مناظر در طول مسیر لذت می برند. علاوه براین، در برخی از مسیرها و به دلیل عدم وجود فرودگاه در مقصد یا مبدا، بهترین و تنها انتخاب خواهد بود.
بسیاری از مسیر ها را هم اگر نخواهید به هر دلیلی هوایی بروید، مجبور خواهید بود که دریایی بروید. تور های دریایی نیز حال و هوای خواصی دارد. با توجه به کشتی های پیشرفته عصر جدید، این نوع سفر بسیار راحت و هیجان انگیز است و برای افرادی که از هیجان لذت می برند می تواند انتخاب مناسبی باشد

تور داخلی و خارجی

با توجه به اینکه مقصد سفر کجاست می توان تور را به دو گروه داخلی و خارجی تقسیم کرد. با خرید هر یک از این نوع تورها خدمات خاصی توسط آژانس ها ارائه می گردد. به عنوان مثال، از آنجا که داشتن ویزا از مهم ترین مجوزها برای سفر به برخی از کشورهای خارجی می باشد، در نتیجه ممکن است آژانس مربوطه کارهای مربوط به دریافت ویزا را در کنار ارائه تور انجام دهد.

تورهای داخلی تفاوت زیادی با نوع خارجی آن دارند و در برخی از آنها هدف فقط طبیعت گردی کوتاه و یک روزه و به صورت گروهی می باشد و در برخی سفر چند روزه مد نظر می باشد. در تورهای داخلی که چند روزه می باشند، بلیط سفر، واچر و خدمات جانبی ارائه می گردد و بر اساس فاکتورهای مختلف نرخ گذاری می شوند

تورهای ماجراجویانه و برنامه ریزی شده

تورهای برنامه ریزی شده به تورهایی گفته می شود که در آن، مسافر برای راحتی بیشتر،‌ کلیات مقدمات سفر را از قبل برنامه ریزی شده از شرکت مسافرتی خریداری می کند. عمدتا افرادی با روحیات درونگرا و محتاط این تیپ سفرها را انتخاب میکنند. این نوع تورها به صورت گروهی و انفرادی قابل انجام می باشد.

در مقابل افرادی با روحیات برونگرا به دنبال کسب تجربیات جدید و پیش بینی نشده در مقصد می گردند. تورهای ماجراجویانه مناسب این افراد است. تور ماجراجویانه عبارت است از توری که بدون برنامه ریزی به یک مقصد جدید و ناشناخته انجام می شود. افراد شرکت کننده در تورهای ماجراجویانه ، با سفرهای از قبل برنامه ریزی شده زیاد خو نگرفته و سعی می کنند خود را با شرایط سریعا وفق دهند

تورهای تک مقصده و ترکیبی

همانطور که می دانید یکی از مشوق های سفر ، مقصد می باشد. برخی از افراد در انتخاب مقصد ، سعی می کنند فاکتورهای مختلفی از جمله فاصله از مبدا، فرهنگ، اقیت مذهبی و... مد نظر قرار دهند، برخی نیز سعی می کنند در سفر، جاذبه های مختلفی را بازدید کنند و عکاسی کنند. این افراد سعی می کنند در یک تور ، چندین مقصد را با هم دیدن کنند تا بتوانند از جاذبه های آنها یکجا لذت ببرند. به این تورها ، تور ترکیبی می گویند. تور های ترکیبی اغلب جاذبه های مختلفی در بر دارد و بیشتر متمرکز بر بازدید جاذبه ها می باشند .

تورهای تک مقصده اغلب بر بازدید از جاذبه های خاص یک منطقه تمرکز دارند.این تورها معمولا از قبل برنامه ریزی شده اند و صرفا جاذبه های اندک ولی با توضیحات زیاد را در بر می گیرند

عوامل موثر بر هزینه تور

همان طور که تا این قسمت از متن اشاره کردیم، سفر با خرید تور انواع مختلفی دارد و در برخی از مواقع بهترین شیوه سفر خواهد بود. از آنجا که مدیریت هزینه یکی از مهم ترین گام ها در سفر به شمار می رود، در نتیجه باید بتوانید به قیمت تور و ارزان یا گران بودن آن توجه ویژه داشته باشید. در حالت کلی و به صورت دقیق نمی توان مشخص کرد که قیمت تور یک مقصد خاص چقدر است، چون فاکتورهای مختلفی بر نرخ گذاری آنها اثر گذار می باشند. از مهم ترین عوامل در تعیین قیمت تور عبارتند از:

1- مقصد سفر

از مهم ترین فاکتورها در هزینه های سفر، مقصد آن می باشد. برخی از سفرهای خارجی بخاطر گران بودن هزینه ها در شهر یا کشور مورد نظر و همچنین فاصله زیاد میان مبدا و مقصد قیمت تور ممکن است گران باشد. در مقابل، برخی از مقاصد گردشگری و توریستی ارزان هستند و این می تواند بر هزینه نهایی تورها تاثیر زیادی داشته باشد. کسانی که قصد دارند در آینده چندین تور دیگر را هم شرکت کنند، ممکن است بتوانند با یک تور ترکیبی به تمامی آنها یکجا سفر کنند.

در سفرهای داخلی اگر مقصد یکی از شهرهای توریستی مانند مشهد و کیش باشد، قیمت ها به دلایل مختلف بیشتر از سایر شهرها خواهد بود. همیشه و برای هر نوع سفر؛ اعم از داخلی و خارجی بخاطر داشته باشید که مقصد هر چقدر از نظر توریستی و گردشگری اهمیت بیشتری داشته باشد، هزینه ها در آن بالاتر هستند. در نتیجه قیمت تور نیز متعاقبا افزایش پیدا خواهد کرد.

2- وسیله سفر

با توجه به اینکه با خرید تور ، بلیط رفت و برگشت در اختیارتان قرار میگیرد، در نتیجه بخش زیادی از هزینه ها و قیمت این شیوه سفر به قیمت بلیط بستگی دارد. سفرهای هوایی در بسیاری از مواقع گران تر از سفرهای زمینی می باشند. در سفرهای هوایی ایرلاین و کلاس پروازی که در زمان خرید بلیط انتخاب می شود به شدت بر گران یا ارزان بودن آن اثر دارد. برخی از شرکت های هواپیمایی که از جمله برندهای شناخته شده می باشند، بخاطر نوع هواپیما و امکانات موجود در آنها قیمت های بسیار بالاتری را نسبت به سایر ایرلاین ها ارائه می دهند.

در سفرهای زمینی نیز بلیط قطار گران تر از اتوبوس است و بر همین اساس قیمت تور نیز تغییر می کند. نوع قطار و همچنین اتوبوسی که سفر با آن انجام میشود بر هزینه ها اثر می گذارد. به عنوان مثال اگر تور مشهد با قطار فدک خریداری کنید، قطعا گران تر از سفر با قطارهای 3 ستاره خواهد بود.

3- تاریخ سفر

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر هزینه های سفر، تاریخ و بازه زمانی آن می باشد. یکی از قوانین کلی که در تمام دنیا وجود دارد این است که با افزایش تقاضا برای سفر به یک مقصد خاص، هزینه خدمات گردشگری در آن با رشد زیادی مواجه می گردد. در نتیجه، به عنوان مثال در فصل زمستان که ترکیه با کاهش دمای زیادی مواجه می باشد، تعداد گردشگران در آن کاهش پیدا میکند. هزینه خرید بلیط هواپیما و همچنین رزرو هتل نیز کمتر از سایر فصل ها خواهد شد و در نهایت باعث میشود تور ترکیه ارزان شود. این مساله برای سفرهای داخلی نیز وجود دارد.

4- مدت زمان سفر

مدت زمان سفر با قیمت تور رابطه مستقیم دارد. تورها معمولا به صورت چند روز و چند شب تعریف می شوند می شود. این کاملا طبیعی می باشد که هر چه تعداد روزهای بیشتری را در مقصد باشید، هزینه بیشتری را باید برای خرید آن تور پرداخت کنید. دلیل این افزایش قیمت این است که با افزایش تعداد روزهای سفر، هزینه هتل بیشتر خواهد شد.

5- نوع هتل

از دیگر فاکتورهای مهم در هزینه های سفر، نوع هتل و تعداد ستاره های آن می باشد. هتل ها بر اساس تعداد ستاره ها، امکانات و همچنین موقعیت مکانی قیمت های مختلفی دارند. از آنجا که با خرید تور اقدامات لازم برای رزرو هتل توسط آژانس مربوطه انجام میشود، در نتیجه بخش زیادی از هزینه ها به این مساله اختصاص پیدا میکند. هر چقدر هتل گران تری برای مدت زمان سفر ارائه گردد، به همان اندازه نیز قیمت نهایی تورها بیشتر خواهد شد.

6- خدمات جانبی تور

آژانس های مسافرتی مختلف خدمات جانبی خاصی را برای هر تور ارائه می دهند و این می تواند بر هزینه هایتان اثر گذار باشد. به عنوان مثال، بیمه مسافرتی، لیدر و ترانسفر، گشت شهری و سیم کارت در سفرهای خارجی از جمله خدمات جانبی می باشند که ممکن است توسط آژانس ارائه گردند.

با در نظر گرفتن فاکتورها و عوامل ذکر شده براحتی می توان ارزان ترین تورها را انتخاب و خریداری کرد. به عنوان مثال با کم کردن مدت زمان سفر و همچنین دقت در زمان و تاریخ یکی از بهترین ترفندها در خرید تور ارزان به شمار می رود.

پرطرفدارترین تورهای داخلی

کشورمان ایران شهرهای توریستی زیادی دارد که هر یک بخاطر داشتن ویژگی منحصر به فرد مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار میگیرد. با توجه به جاذبه های تاریخی و طبیعی و همچنین اهمیت مذهبی شهرهای مختلف ایران، می توان پرطرفدارترین تورهای داخلی را معرفی کرد که عبارتند از:

تور مشهد

یکی از توریستی ترین و پرطرفدارترین شهرهای ایران مشهد می باشد. وجود حرم امام رضا علیه السلام در این شهر باعث شده است تا در تمام طول سال افراد زیادی به آن سفر کنند. با خرید تور مشهد نه تنها فرصت تجربه سفری زیارتی را پیدا میکنید، بلکه می توانید از جاذبه های تاریخی و طبیعی و همچنین امکانات تفریحی بسیار هیجان انگیز آن نیز استفاده کنید. مجموعه های آبی بسیار هیجان انگیز و معروف از قبیل سرزمین موج های آبی، موج های خروشان و پارک ساحلی آفتاب و غیره، موزه های متنوع و بسیار ارزشمند، خانه های تاریخی و مناطق ییلاقی اطراف شهر مشهد از جمله دلایل جانبی برای سفر به مشهد می باشند.

تور کیش

کیش به عنوان زیباترین و لوکس ترین جزیره در جنوب کشورمان از دیگر مقاصد گردشگری بسیار پرطرفدار می باشد. برخلاف تصور اغلب افراد، در این جزیره کوچک و رویایی می توان در کنار زندگی مدرن از جاذبه های طبیعی و تاریخی نیز بازدید نمود. از دیگر دلایلی که تور کیش را بسیار پرتقاضا کرده است، امکانات تفریحی و ورزش و بازی های آبی آن می باشد

تور اصفهان ، شیراز و قشم

وجود بناهای تاریخی با معماری خارق العاده در اصفهان، باغ و عمارت های باشکوه و بی بدیل در شیراز، مراکز خرید پر رونق و طبیعت بکر و آرام جزیره قشم نیز گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند.

پرطرفدارترین تورهای خارجی

دنیا پر از زیبایی و شگفتی می باشد و تا زمانی که فرصت زیستن در اختیارمان قرار گرفته است باید از زیبایی های آن لذت ببریم. سفرهای خارجی از جمله انتخاب های عالی برای لذت بردن از زندگی و آشنا شدن با آداب و رسوم و فرهنگ های مختلف می باشد. کافیست یکی از تورهای خارجی را با شرایط مناسب خریداری کنیم و قدم به سفرهایی خاطره انگیز بگذاریم. البته قبل از سفر های خارجی لازم است ویزای آن کشور ها گرفته شود، که البته شما اصلا نباید نگران آن باشید. چرا که هنگامی که خدمات تور را دریافت می کنید ، خدمات ویزا و رزرو هتل هم بدون هیچ هزینه اضافی روی همان تور ارائه می شود. از جمله گزینه هایی که می توانند در لیست پرطرفدارترین تورهای خارجی قرار گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تور استانبول

استانبول از محبوب ترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان می باشد که در طول سال افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند. قرار گرفتن ترکیه در همسایگی ایران، عدم نیاز به ویزا برای ورود به خاک این کشور، وجود سواحل و جاذبه های طبیعی و تاریخی و همچنین مراکز خرید با اجناس با کیفیت از جمله دلایلی هستند که تور استانبول را پرطرفدار کرده اند. قصر توپکاپی، مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی، بازار بزرگ استانبول، آب انبار باسیلیکا، کلیسای چورچا و برچ گالاتا از جمله جاهای دیدنی می باشند که در این سفر نباید از دست بدهید.

تور دبی

دبی؛ توریستی ترین شهر در خاورمیانه می باشد که شهرت آن در تمام دنیا پیچیده است. برج های سر به فلک کشیده، مراکز خرید بسیار لوکس با اجناسی از بهترین برندهای دنیا، سواحل بسیار زیبا و هیجان انگیز، پارک های آبی معروف و دیدنی هایی که در هیچ جای دیگری از دنیا نمی توان مانندش را دید همگی باعث شده اند تا تور دبی همیشه طرفداران خاص خودش را داشته باشد.

تورهای آسیا و تور اروپا

تورهای مالزی، آنتالیا، تایلند، هند، گرجستان، ارمنستان و تورهای اروپایی هر یک خوبی ها و طرفداران خاص خودشان را دارند